Open/Close Menu
Auto do ślubu Bydgoszcz

Korkowe ‒ wszystko, co musisz wiedzieć

Wesele to cały szereg wydatków. Wśród licznych opłat młodzi powinni pamiętać również o korkowym, czyli o opłacie, jaką lokal weselny może naliczyć, jeśli para zdecyduje się na wstawienie własnego alkoholu.

Czym dokładnie jest korkowe, w jaki sposób jest naliczane i jakie koszty generuje? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Korkowe ‒ wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest korkowe?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym dokładnie jest korkowe. Korkowe to opłata za wystawienie własnego alkoholu do lokalu, w którym będzie odbywało się wesele. Mówiąc najprościej, para młoda może być zobowiązana do uregulowania takiej opłaty, gdy zdecyduje się zakupić alkohol nie w lokalu, w którym organizowane będzie przyjęcie, ale w innym, dowolnym miejscu.
Właściciele sal, które wciąż pobierają opłatę za wniesienie alkoholu tłumaczą, że jest to rekompensata za przechowywanie, chłodzenie, a także roznoszenie wódki, wina i innych trunków.

Opłata korkowa na weselu ‒ ile wynosi?

Jakie koszty generuje korkowe i w jaki sposób jest naliczane? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od konkretnego lokalu. Wymienić możemy trzy najpopularniejsze sposoby rozliczania:
Czym jest korkowe

 • Od każdej wniesionej butelki alkoholu ‒ w niektórych lokalach korkowe naliczane jest od każdej wniesionej butelki, bez różnicy, ile z nich zostanie otwartych. Jeśli narzeczeni dostarczą na salę 80 butelek alkoholu, a za każdą butelkę naliczana jest opłata w wysokości na przykład 5 zł, korkowe wyniesie 400 zł,
 • Od otwartej butelki trunku ‒ bardzo często korkowe naliczane jest od każdej otwartej butelki. Przyjmijmy, że lokal od każdej otwartej butelki liczy sobie 5 zł. Jeśli para dostarczy 80 butelek wódki, lecz tylko 60 z nich zostanie otwartych, korkowe wyniesie 300 zł.
 • Kwota ustalona z góry ‒ kolejnym sposobem naliczania opłaty korkowej jest stała, z góry ustalona kwota. Wysokość korkowego może wynosić 300, 400 czy 600 zł bez względu na to, ile butelek młodzi dostarczą i ile z nich zostanie otwartych.

Warto podkreślić, że znajdziemy też restauracje i sale, które wcale nie naliczają omawianej opłaty.

Ile zapłacimy za korkowe?

Coraz więcej lokali po prostu odchodzi od opłaty korkowej ‒ młodzi mogą za darmo wnieść własny alkohol. Niestety są również takie miejsca, w których wysokość korkowego w znacznym stopniu obciąża budżet narzeczonych ‒ skupmy się na konkretnych przedziałach cenowych.

 • 2-5 zł ‒ opłata korkowa w wysokości od 2 do 5 zł to dość niska kwota, której zapłacenie nie generuje bardzo wysokich kosztów. W przypadku takiego przedziału, młodym często bardziej opłaca się kupić własny alkohol i zapłacić korkowe niż zakupić alkohol w danym lokalu.
 • 5-10 zł ‒ opłata w wysokości od 5 do 10 złotych to już dość spore koszty, przewyższające cenę zakupu alkoholu w lokalu.
 • 10 zł i więcej ‒ powyżej 10 zł za butelkę ‒ zarówno wniesioną, jak i otwartą, to już duży wydatek i często nieopłacalny. Tak wysokie opłaty zazwyczaj naliczają lokale, którym bardzo zależy na tym, aby młodzi zrezygnowali z zakupu alkoholu w innym miejscu.

Jak uniknąć korkowego?

Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie lokalu, w którym taka opłata nie jest naliczana. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ‒ na przykład wtedy, gdy wszystkie lokale w danej okolicy ową opłatę naliczają. Problem z opłatą korkową znika też wtedy, gdy narzeczeni postanawiają kupić alkohol na miejscu, a więc w lokalu, w którym będą organizować przyjęcie.

Korkowe ‒ płacić czy nie?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zapłaty korkowego, warto wszystko dokładnie obliczyć i wybrać optymalne rozwiązanie. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć takie kwestie, jak:

 • cena butelki wódki w lokalu,
 • cena butelki wódki w innych źródłach,
 • wysokość korkowego,
 • dodatkowe koszty związane z zakupem alkoholu poza lokalem weselnym, na przykład cenę przewozu alkoholu ze sklepu do domu, a następnie z domu na salę.

Posłużmy się przykładem, załóżmy, że organizujemy wesele dla 60 osób i chcemy zakupić 60 półlitrowych butelek wódki.

 • wódka w lokalu: 32 zł ‒ 32 x 60 = 1920 zł
 • butelka wódki w innym miejscu: 28 zł ‒ 28 x 60 = 1680 zł
 • korkowe za każdą wniesioną butelkę : 3 zł ‒ 3 x 60 = 180 zł

Zakup alkoholu w lokalu: 1920 zł
Zakup alkoholu w innym miejscu: 1860 zł

W tym przypadku teoretycznie mniejsze koszty generuje zakup alkoholu poza lokalem, pamiętajmy jednak o doliczeniu kosztów paliwa oraz o czasie, który będziemy musieli przeznaczyć na zakupy i transport alkoholu. Po doliczeniu kosztów dodatkowych zakup trunków w lokalu może być korzystniejszym rozwiązaniem.

Korkowe i inne opłaty na weselu ‒ na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, warto podczas rozmowy z managerem dokładnie ustalić kwestię korkowego i zaoszczędzić sobie nieprzyjemności w czasie płacenia rachunku za przyjęcie. Oprócz samego korkowego dobrze też zapytać o takie kwestie, jak:

 • Gdzie można przechowywać alkohol?
 • Kiedy będziemy mogli dostarczyć alkohol?
 • Czy jest możliwość schłodzenia alkoholu?
 • Czy szampan na powitanie jest wliczony w cenę wynajmu sali?

Podsumowanie

Korkowe to opłata za wniesienie własnego alkoholu. Taka opłata może być naliczona, gdy młodzi nie kupią alkoholu w lokalu, w którym organizowane jest wesele, lecz w innym źródle. Korkowe naliczane jest różnymi metodami ‒ od każdej wniesionej butelki, od każdej otwartej butelki czasem lokale mają po prostu stałą opłatę, na której wysokość nie wpływa liczba butelek.

Napisz komentarz:

*

Twój email nie będzie opublikowany.

Sklasadoslubu.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Samochód na wesele Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie)
Auto do ślubu Bydgoszcz